İlahi

En Güzel Cuma Mesajları, Resimli Güzel Sözlü Kısa Hayırlı Cuma Mesajları

En güzel cuma mesajları , Hayırlı Cuma mesajları, kısa cuma mesajı, resimli cuma mesajı , güzel sözlü cuma mesajları, ayetli cuma mesajları bunların hepsini bu yazıda bulacaksınız.

Cuma, Müslümanların en çok sevdiği ve en hayırlı olarak inandığı gündür. Bugünde gerçekleşen olayların hayırlı ve Allah (C.C) tarafından onaylanmış olduğu bilinir. Cuma kelimesi Kur’an yoluyla Arapçaya oradan da Türkçeye geçmiştir. Türkçe anlamı ise “altın” anlamına gelir.

Cuma günü normal bir gün olmak dışında Müslümanların özel bayramı olarak da geçmektedir. Bunun sebebi ise yaratılan ilk insan Hz. Adem cuma günü yaratılmış, cuma günü cennetten çıkarılmış ve cuma günü yeryüzüne yerleşmiştir. Bu kutsal günde yapılan tüm dualar, iyilikler ve diğer güzel olan her şey kabul ediliyor. Müslüman erkeklerine de ek olarak bu kutsal günde namaz kılmak farzdır. Birkaç cuma mesajı ve cuma ile ilgili olan ayetlerden bahsedelim.

EN GÜZEL CUMA MESAJLARI

  • “Ey Rabbim! Yalvarışım rahmetine güvenimden, her şey kudretinden, içimdeki kırık kalp Allah derken, rahmetini esirgeme üzerimizden. Amin! Hayırlı cumalar dilerim.”
  • “Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. Ra’d,13/28. Hayırlı Cumalar.”
  • “Ya Rab, kusurumuzu affet. Bizi Kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl.” Amin! Hayırlı cumalar.”
  • “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür…” (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun!”
  • “Allah’ım Sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle (Hadis-i Şerif) Hayırlı cumalar.”

CUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ AYETLER

  • – Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (cum’a suresi / 9)
  • -Allah c.c, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cumayı farz kıldı. Adil veya zalim bir imam, başkan zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayı terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) (İbni Mace)
  • – Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı. (Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353)
  • Bu kutsal olan cuma gününde Yüce Allah ( c.c ) herkesin gönüne göre olanı vermek istemektedir. Bunu vermesi için biz kul olarak ona güzel sebepler sunmalıyız. Ayetlerine, Peygamberlerimizin öğütlerine uyarak sevaplar yapmalıyız. Yaptığımız sevapların sonucunda elbet güzel şeyler elde ederiz. Allah bu güzel cumada herkesin gönlüne göre versin. HAYIRLI CUMALAR.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu